T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Varlık Kiralama A.Ş. tarafından ihracı gerçekleştirilen ve fiziki altını olan vatandaşların bu altınları üzerinden getiri elde edebilmelerini sağlayan bir yatırım aracıdır.
altin
T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, faiz getirisi elde etmek istemeyen yatırımcılar için 2012 yılından itibaren kira sertifikaları ihraç etmektedir. Altına Dayalı Kira Sertifikası da yurtiçi piyasada ihraç edilen diğer Kira Sertifikalarında olduğu gibi gayrimenkul alım satımına ve söz konusu gayrimenkulün kiralanmasına dayalı bir yatırım aracıdır.


Altına Dayalı Kira Sertifikası, sertifika sahiplerine, gayrimenkulün kiralanmasından elde edilen kira gelirini, payları oranında dağıtmaktadır. Altına Dayalı Kira Sertifikasında kira geliri kira sözleşmesi uyarınca altın fiyatına endeksli olarak belirlenmekte olup yatırımcısına altın fiyatına endeksli Türk Lirası cinsi bir kira getirisi sağlamaktadır.


Altın Tahvilleri ise, diğer Devlet Tahvillerinde olduğu gibi, arkasında her hangi bir gayrimenkul işlemi olmayan, yatırımcısına, satın aldığı Tahvil karşılığında altın fiyatına endeksli Türk Lirası cinsi faiz geliri sağlayan bir yatırım aracıdır.
altin
Yastık altındaki altın miktarının en muhafazakar tahminlere göre yaklaşık 2200 ton (100 milyar ABD Doları) olduğu tahmin edilmektedir. Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası ihraçları ile bu değerin ekonomiye kazandırılması ve ülke rezervlerinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.
altin
Devlet güvencesi:Altınlar çalınma, kaybolma riski ve saklama masrafı olmaksızın Devlet güvencesinde 1 kilogramlık külçelere dönüştürülerek saklanacaktır.


Ek getiri imkanı: Yastık altında ya da banka kasalarında hiçbir getiri olmaksızın tutulan altınlara 6 ayda bir %1,20 (yıllık %2,40) ek getiri verilmektedir.


Vergi avantajı: Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasından elde edilecek getiriler için stopaj oranı Bakanlar Kurulu Kararı ile %0 olarak belirlenmiş olup elde edilecek olan getirilerden stopaj vergisi alınmayacaktır.


Vadeden önce nakit imkanı: Nasıl ki yastık altındaki altınlar piyasada satılarak nakde dönüştürülebiliyorsa vatandaş dilediği zaman Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasını kendi aracı bankasına satarak ihtiyaç duyduğu nakde ulaşabilecektir.


Vade sonunda fiziki altın imkanı: Yatırımcı vade sonunda, rafineri tarafından üretilen “1 kilogramlık 995/1000 saflıkta külçe altın” veya Darphane tarafından üretilen “Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını” alma hakkına sahip olacaktır.
altin
Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasından sadece bireysel yatırımcılar (gerçek kişiler) yararlanabilecek olup kurumsal yatırımcılar (tüzel kişiler) söz konusu Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasına yatırım yapamayacaktır.
altin
Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen aracı bankaların şubeleri aracılığı ile tüm Türkiye genelinde etap etap ihraç edilecektir. Bu nedenle, talep toplama dönemlerinde,http://altin.hmb.gov.tr adresinde duyurulan aracı bankaların şubelerine başvuru yapılması gerekmektedir.
altin
Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikaları sadece T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ilan etmiş olduğu talep toplama dönemlerinde, özellikleri T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen fiziki altınları teslim etmek suretiyle alınabilmektedir. Talep toplama dönemleri dışında aracı bankalardan alınamayacaktır.
altin
Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikaları sadece özellikleri T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen fiziki altınları teslim etmek suretiyle alınabilmektedir.
altin
Altınlar, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığınca duyurulan talep toplama dönemi boyunca T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen aracı bankaların şubelerine teslim edilebilecektir. Söz konusu talep toplama dönemleri http://altin.hmb.gov.tr adresinde il bazında yayınlanmaktadır.
altin
Külçe altınlar, Cumhuriyet/Darphane Altınları (Çeyrek, yarım, tam, Ata Lira vb.) ile gerekli şartları sağlayan 22 ayar ve 24 ayar altınlar.


22 ayar bilezik, kolye gibi takılar gerekli şartları sağlaması durumunda kabul edilebilecek olup üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) görevliler tarafından kabul edilmeyecektir.


Altınların üzerinde görevliler tarafından ayrıştırılması mümkün olmayan kısımların gözlenmesi durumunda söz konusu altınlar kabul edilmeyecektir.


Bununla birlikte, Reşat Altınlar görevliler tarafından kabul edilmeyecektir.


Yapılan incelemelerde getirilen altınların gerekli özellikleri taşımaması durumunda ve/veya yıpranma, aşınma gibi durumların oluştuğu gözlenmesi halinde söz konusu altınlar görevliler tarafından kabul edilmeyebilecektir.
altin
22 ayar olan bilezik, kolye vb. altınların (takı), üzerinde altın olarak kabul edilemeyecek kanca vb. kısımlar (örneğin kolye birleşim yerleri), yatırımcının rıza göstermesi halinde altından ayrılacak ve söz konusu altın olmayan kısım ayrıştırıldıktan sonraki kalan altın tartılarak değerlendirmeye alınacaktır.
altin
Altınlar hiçbir bir iskontoya tabi tutulmaksızın saflığı oranında bire bir olarak kabul edilecektir. Bu aşamada yatırımcılar herhangi bir kayba uğramayacaktır.Hesaba yatırılan altın karşılığında herhangi bir komisyon vb. kesinti yapılmayacaktır.
altin
Altınlar saflığı oranında bire bir olarak kabul edildiğinden eski tarihli ve yeni tarihli altınlar arasında bir fark bulunmamaktadır.
altin
Fiziki altınlardaki saflık belirlenirken sadece teslim alınan 22 ve 24 ayar altının (takının) içindeki altın miktarı göz önünde bulundurulacaktır. Söz konusu altınların değeri tespit edilirken işçilik bedeli göz önünde bulundurulmayacaktır. Bu nedenle yatırımcıların, kayıp yaşamamaları adına işçilik bedeli yüksek olabilecek altınlarını Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası için değerlendirirken bu hususu bilerek hareket etmeleri önem arz etmektedir. Bu amaçla, uzmanlardan bilgi alınması tavsiye edilmektedir.
altin
Kabul edilebilecek özelliklere sahip altınlar için her hangi bir alt limit veya üst limit tutarı bulunmamaktadır.
altin
Talep toplama döneminde bankaya teslim edilen altınlar ilk etapta yatırımcının “vadesiz altın mevduat hesabı”nda takip edilecektir. Yatırımcı tarafından teslim edilen 22 ve 24 ayar altınların 1000/1000 saflıktaki karşılığı yatırımcıların hesaplarına yansıtılacaktır.


Talep toplama dönemini takip eden hafta Çarşamba günü yatırımcıların “vadesiz altın mevduat hesaplarındaki” altın karşılığında Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası yatırımcıların “yatırım hesabı”na otomatik olarak aktarılacaktır.
altin
Yatırımcıların vadesiz altın mevduat hesaplarında yer alan her 1 gram altın karşılığında yatırım hesaplarına 1000 adet Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası aktarılacaktır. (Örneğin; Vadesiz altın mevduat hesabına 1000/1000 saflıkta 12,53 gram altın kaydedilen bir yatırımcının hesabına 12530 adet Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası aktarılacaktır).
altin
İlgili etaba ilişkin talep toplama dönemini takip eden hafta Çarşamba günü, yatırımcıların yatırım hesaplarına Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası otomatik olarak aktarılacaktır.


Anasayfada, ve ayrıca T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı internet sitesinde kamuoyuna açıklanan ihraç duyurusunda senetlerin yatırımcıların hesaplarına aktarılacağı kesin tarihler (İhraç tarihi/valör tarihi) yer almaktadır.
altin
Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası, yatırımcısına her 6 ayda bir TL cinsinden altın fiyatına endeksli %1,20 (yıllık %2,40) oranında kupon/kira ödeyecektir.


Söz konusu kupon/kira oranı, senedin vadesi boyunca sabit kalacak olup yatırımcının elde edeceği TL getiri tutarı ise altın fiyatlarında meydana gelecek olan değişmelere göre farklılık gösterebilecektir.


Getirinizi hesaplamak için tıklayınız.
altin
Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasından elde edilecek getiriler için stopaj oranı Bakanlar Kurulu Kararı ile %0 olarak belirlenmiş olup elde edilecek olan getirilerden stopaj vergisi alınmayacaktır.
altin
Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasına yatırım yapan yatırımcılar sahip oldukları Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikalarını işlemiş getirisi ile birlikte istedikleri zaman kendi aracı bankasına satabilecek ve TL karşılığını alabileceklerdir.


Yatırımcılar hesaplarındaki Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasını tek seferde en az 1000 adet (1 gram) olacak şekilde satabilecek olup (örnek: 1001, 1002, 2157 gibi) hesaplarında 1000 adetten az senet kalması durumunda 1000 adetten az kalan kısım tek seferde aracı bankalara satılabilecektir.


Yatırımcılara vade tarihinde yapılacak anapara ödeme tutarının yatırımcı bazında hesaplanabilmesi amacıyla, anapara ödemesinin yapılacağı son hafta içerisinde Pazartesi ve Salı günü yatırımcılar hesaplarındaki Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikalarını aracı bankalara satamayacaktır.
altin
Vadeden önce Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikalarının kendi aracı bankasına satılmak istenmesi durumunda, vatandaşlara ödemeler piyasadaki güncel gram altın fiyatları dikkate alınarak aracı bankalar tarafından yapılacaktır.


Diğer taraftan, ihraç tarihini takip eden ilk 3 ay içerisinde (90’ıncı takvim günü dahil) Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikalarının ilgili aracı bankaya satılmak istenmesi durumunda, ihraç aşamasında yatırımcılara yansıtılmayan maliyetlerin bir bölümü dikkate alınarak %1,5 oranında iskonto uygulanacaktır.


İhraç tarihini takip eden 3 aylık süre sonrasında (91’inci takvim günü ve sonrası) Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikalarının ilgili aracı bankaya satılmak istenmesi durumunda herhangi bir iskonto uygulanmayacaktır.
altin
Yatırımcılar vade tarihinden önce isterlerse Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasını bir başka gerçek kişiye satabilir veya devredebilir.


Yatırımcıların vade tarihinden önce Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasını bir başka gerçek kişiye satmak veya devretmek istemesi durumunda, alıcı adına aynı aracı bankada hesap açılması ve banka şubesinden işlemin gerçekleştirilmesi yeterli olacaktır. Yatırımcılar hesaplarındaki Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasını bir başka kişiye satarken veya devrederken tek seferde en az 1000 adet (1 gram) olacak şekilde işlem gerçekleştirebilecek olup (örnek: 1001, 1002, 2157 gibi) hesaplarında 1000 adetten az senet kalması durumunda 1000 adetten az kalan kısım tek seferde satılabilecek veya devredebilecektir.


Yatırımcılara vade tarihinde yapılacak anapara ödeme tutarının yatırımcı bazında hesaplanabilmesi amacıyla, anapara ödemesinin yapılacağı son hafta içerisinde Pazartesi ve Salı günü yatırımcılar hesaplarındaki Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikalarını bir başka kişiye satamayacak veya devredemeyecektir.
altin
Fiziki altın sadece vade sonunda gerçekleştirilecek anapara ödemelerinde talep edilebilecek olup, vade tarihinden önce Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikalarının satılmak istenmesi durumunda, piyasadaki güncel gram altın fiyatları dikkate alınarak kendi aracı bankası tarafından TL ödeme yapılmaktadır.
altin
Vade sonunda yatırım hesaplarında bulunan Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası adedine karşılık gelen gram altın tutarının (anapara tutarının) ödenmesi aşamasında yatırımcıların tercih edebileceği üç ayrı seçeneği bulunmaktadır:


1) Anapara bedelleri, vade tarihinde yatırımcıların “vadesiz altın mevduat hesaplarına” hesaben gram altın olarak ödenecektir.


2) Ancak, yatırımcı tarafından talep edilmesi durumunda, Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasının anapara bedeli BİST Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası üyesi rafineriler (rafineri) tarafından üretilen 995/1000 saflıkta 1 kilogramlık külçe altın olarak veya Darphane tarafından üretilen “Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını” olarak vade tarihinden sonra yatırımcı tarafından fiziken geri alınabilecektir.


3) Yatırımcı tarafından talep edilmesi durumunda, yatırımcı vade sonunda ödenecek anapara bedelini T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından mevcut senetlerin vade sonu tarihi ile aynı tarihe denk gelecek şekilde yeni ihraç edilebilecek Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasına tekrardan yatırılabilecektir.
altin
Vade sonunda “Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını” veya “1 kilogramlık 995/1000 saflıkta külçe altın” almak isteyen yatırımcıların bu taleplerini T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı internet sitesinde kamuoyuna açıklanan ihraç duyurusunda belirtilen tarihler arasında (Fiziki Altın Talep Etme Dönemi) kendi aracı bankasına başvurarak iletmeleri gerekmektedir. Fiziki altın teslimatının yapılabilmesi amacıyla söz konusu talepte bulunan yatırımcıların hesapları talep tarihinden itibaren talep edilen fiziki altın miktarı kadar bloke edilecektir.


T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı internet sitesinde kamuoyuna açıklanan ihraç duyurusunda belirtilen tarihler arasında fiziki altın talebinde bulunmayan yatırımcıların vade sonunda ayrıca fiziken altın talebinde bulunma hakları bulunmamaktadır.
altin
Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası alımı sırasında getirmiş olduğunuz altınlar rafineride eritilerek külçe altın haline getirilecektir. Dolayısıyla teslim etmiş olduğunuz altınlar, vade sonunda gerçekleştirilecek anapara ödemesi sırasında geri alınamayacaktır. “Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını” veya “1 kilogramlık 995/1000 saflıkta külçe altın” olarak teslim alınabilecektir.
altin
Vade sonunda anapara ödemeleri yatırımcıların vadesiz altın mevduat hesaplarına ilk etapta hesaben gram altın olarak aktarılacaktır. Yatırımcının “fiziki altın talep etme döneminde” Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını talep etmesi durumunda yatırımcıların vadesiz altın mevduat hesaplarına talep edilen miktar kadar bloke konulacaktır. Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altınları Darphane tarafından üretilecek olup üretilen altınlar vade sonu tarihinden (itfa tarihinden) belirli bir süre sonra aracı banka şubesi tarafından yatırımcıya teslim edilebilecektir. Fiziki teslimatın süresi, teslimat yapılacak şubeler ve şekli ile ilgili gerekli bilgilendirme yatırımcılara aracı banka tarafından ayrıca yapılacaktır.
altin
Aracı banka tarafından yatırımcılara duyurulacak tarihler içinde teslim alınmayan Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altınlarının karşılığı, ilgili masraflar düşüldükten sonra, yatırımcıların vadesiz altın mevduat hesaplarına kayden geçirilecektir.
altin
Vade sonunda bu yeni ihraca katılmak isteyen mevcut yatırımcılar bu taleplerini yeniden ihraç duyurusunda belirtilecek tarihlerde aracı banka şubelerine başvurarak iletmeleri gerekmektedir. Bu durumda, söz konusu talepte bulunan yatırımcıların hesaplarına yeni ihraçta kullanılmak üzere talep ettikleri miktar kadar bloke konacaktır.


Yeni ihracın gerçekleştirilmesiyle birlikte, yatırımcıların herhangi bir işlem yapmasına gerek kalmaksızın, talep ettikleri gram karşılığında yatırım hesaplarına Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası (1 gram = 1000 adet) T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından aktarılacaktır.
altin
Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasının anapara bedelini külçe olarak veya Darphane tarafından basılan Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altın olarak almak istemeyen yatırımcılar ile yeni bir ihraca katılmak istemeyen yatırımcıların ayrıca banka şubelerine başvurmasına gerek bulunmamaktadır. Söz konusu yatırımcılara, yukarıda belirtildiği gibi vade sonunda anapara bedelleri “vadesiz altın mevduat hesaplarına” hesaben gram altın olarak ödenecektir.
altin
Açılacak olan “vadesiz altın mevduat hesabı” ve “vadesiz TL mevduat hesabı” için Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasının vadesi boyunca bu hesaplara yatırımcılar tarafından başka bankacılık/yatırım ürünü alınmaması durumunda, yatırımcılardan aracı bankalar tarafından hesap işletim ücreti alınmayacaktır. Ayrıca açılacak olan “yatırım hesabı” için Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından yansıtılan ücretler de yatırımcılardan alınmayacaktır.
altin